Medycyna estetyczna to dział medycyny, należący do estetologii medycznej zajmujący się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych poprzez działania zapobiegawcze, zorientowane w dużej mierze na profilaktykę starzenia się skóry, w kolejnym etapie natomiast zabiegi rekonstrukcyjne, mające odtworzyć stan sprzed tego procesu. Pozytywne efekty działań medycyny estetycznej są widoczne i dobrze odbierane przez ludzi o czym świadczy gwałtowny rozwój medycyny estetycznej.
Starzenie się skóry jak i każdego narządu w dużej mierze zależy od sprawności mikrokrążenia w którego skład wchodzą arteriole, naczynia włosowate i żylne. Arteriole regulują dopływ krwi do naczyń włosowatych w sposób zapewniający optymalny poziom środków odżywczych w płynie międzykomórkowym. Komórki skóry na bieżąco czerpią z tych zasobów. W tym samym czasie do przestrzeni międzykomórkowej przechodzą zanieczyszczenia powstałe w wyniku pracy komórek. W części żylnej mikrokrążenia ma miejsce proces przenikania zanieczyszczeń do naczyń żylnych. Przestrzeń międzykomórkowa drenowana jest również przez układ limfatyczny, który również odbiera zanieczyszczenia i odprowadza je do dużych naczyń żylnych. Arteriole regulują odżywcze i oczyszczające przesączanie w naczyniach włosowatych, ale regulacja ta musi być objętościowo adekwatna do drenażu żylnego i limfatycznego płynu międzykomórkowego. W sytuacji zbyt małego drenażu dochodzi do wzrostu ciśnienia płynu i obrzęków. Sytuacja taka dramatycznie upośledza odżywianie skóry i jej oczyszczanie się z zanieczyszczeń powstających w czasie pracy komórki.
Jednakże na skórze twarzy, szyi zaburzenia tego typu nie mają takiego nasilenia jak na skórze podudzi. Na skórze podudzi, przy zwolnieniu odpływu limfatycznego lub żylnego dochodzi do przewlekłego obrzęku skóry i tkanki podskórnej. W następstwie niedożywienia i stałego zanieczyszczenia skóra staje się cienka, przebarwiona, krucha. Widać tu jak w soczewce przedwczesną starość skóry. Co zrobić aby do tego nie doszło wiadomo od dawna. Sprawne żyły, silne mięśnie łydek i sprawny układ limfatyczny jest tym czego potrzeba, aby skóra nóg nie starzała się przedwcześnie.
Wyniki medycyny estetycznej w zakresie skóry twarzy są imponujące szczególnie w zakresie efektów wizualnych. Niestety zbyt często zabiegi trzeba powtarzać. Wydłużenie okresu poprawy może przynieść zwrócenie uwagi na znaczenie mikro krążenia dla optymalnego odżywiania i oczyszczania skóry.
Widać w tym miejscu wyraźnie ścisły związek kardiologii z medycyną estetyczną. Wiedza kardiologiczna jednoznacznie wskazuje, że wysiłki fizyczne o umiarkowanym nasileniu prowadzą do zwiększenia ilości naczyń włosowatych w 1 mm sześciennym. W czasie każdego treningu trenowane są regulatory przepływu w naczyniach włosowatych. Na początku wysiłku arteriole zmniejszają przepływ w skórze by później go zwiększyć w celu uruchomienia termoregulacji (pocenie). Korzystny efekt treningu dla skóry szyi i twarzy jest korzystny tylko wtedy gdy ciśnienie powstające w tętnicach nie przekroczy, możliwości redukcyjnych ciśnienia przez arteriole. Przekroczenie ciśnienia skurczowego ponad 190 mm Hg powoduje zmniejszenie redukcji ciśnienia w naczyniach włosowatych przekraczające ich wytrzymałość fizyczną. Prowadzi to do stopniowego zmniejszenia ilości naczyń włosowatych w 1 mm sześciennym skóry.
Kardiologia proponuje tu umiarkowaną intensywność treningu kontrolowanego wartością tętna treningowego, uwzględniającą bezpieczny dystans od możliwości przeładowania nadmiernym ciśnieniem mikrokrążenia.
Prewencja przedwczesnego starzenia skóry musi się więc opierać na powtarzaniu bodźców pod postacią kontrolowanych treningów fizycznych, co w konsekwencji prowadzi do podniesienia sprawności homeostazy mikrokrążenia. Poprawa taka występuje nie tylko w skórze ale także we wszystkich narządach. Połączenie medycyny estetycznej z systematycznym treningiem zdrowotnym wydaje się być niezbędne aby wraz z mijającymi latami życia nie tylko wyglądać atrakcyjnie ale także pozostawać w pełnej sprawności fizycznej.
Bardzo ważną przyczyną zaburzeń mikrokrążenia jest palenie papierosów. W czasie palenia dochodzi do skurczu arterioli skórnych, to jest tętniczek regulujących dopływ krwi do naczyń włosowatych. Po każdym wypalonym papierosie ma miejsce zmniejszenie dopływu środków odżywczych jak i ograniczenie oczyszczania skóry z produktów przemiany materii. Po każdym wypalonym papierosie ma miejsce trwające około 30 minutowe rozszczelnienie śródbłonka naczyń tętniczych, to jest wewnętrznej warstwy naczyń. Ułatwia to przenikanie z krwi do ściany tętnicy cholesterolu, którego nadmiar stymuluję procesy zapalne i powstawanie blaszek miażdżycowych. Przy wypalaniu 20 papierosów dziennie prawie przez 10 godzin na dobę skóra pozostaje niedożywiona i źle oczyszczana a naczynia nasiąkają cholesterolem.
Innego typu zaburzenia mikrokrążenia w skórze jak i w całym organizmie występują w nocy u osób z zespołem bezdechu sennego. Bezdechy prowadzą w nocy do obniżenia utlenowania krwi w tkance podskórnej powodując utrudnienie procesów regeneracyjnych, które dominują w czasie snu.
Inną przyczyną zaburzeń mikrokrążenia jest palenie papierosów. W czasie palenia dochodzi do skurczu arterioli skórnych, to jest tętniczek regulujących dopływ krwi do naczyń włosowatych. Po każdym wypalonym papierosie ma miejsce zmniejszenie dopływu środków odżywczych jak i ograniczenie oczyszczania skóry z produktów przemiany materii. Po każdym wypalonym papierosie ma miejsce trwające około 30 minutowe rozszczelnienie śródbłonka naczyń tętniczych, to jest wewnętrznej warstwy naczyń. Ułatwia to przenikanie z krwi do ściany tętnicy cholesterolu, którego nadmiar stymuluję procesy zapalne i powstawanie blaszek miażdżycowych. Przy wypalaniu 20 papierosów dziennie prawie przez 10 godzin na dobę skóra pozostaje niedożywiona i źle oczyszczana a naczynia nasiąkają cholesterolem.